پربیننده ترین
کد خبر: ۲۵۶۸۳
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۸:۴۴

خانواده ایرانی -قطعا رانندگی با یک خودروی سالم و بدون ایراد، بسیار لذت‌بخش‌تر از رانندگی با خودرویی است که وجود معایبی در آن موجب سلب آسایش خاطر راننده آن می‌شود. هرچند برای لذت بردن از راندن یک خودرو، سلامت همه اعضای آن حائز اهمیت است، اما مهم‌ترین عضو که در راندن یک خودرو بیشترین احساس را به راننده منتقل می‌کند، فرمان آن است. وجود هرگونه عیب در سیستم هدایت یک خودرو نه‌تنها موجب سلب رضایت و آسایش راننده می‌شود‌، بلکه می‌تواند بسیار خطرآفرین باشد. پس در صورت مشاهده و احساس هرگونه اشکال در کنترل و هدایت خودرو، لازم است که سریعا آن را برطرف کرد تا از بروز مشکلات دیگر پیشگیری کرد.

به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو»، در این قسمت از عیب‌یابی خودرو به زبان ساده به معرفی و بررسی اینگونه عیوب می‌پردازیم.

همان‌گونه که گفته شد‌، وجود هر گونه ایراد در سیستم هدایت خودرو را باید به سرعت برطرف کرد. مشکلاتی از قبیل: کشیده‌شدن خودرو به یک سمت در صورت رها کردن فرمان‌، گیج بودن فرمان‌، احساس لرزش در فرمان خودرو هنگام حرکت، خلاصی بیش از حد فرمان، ایجاد صدا هنگام دور زدن و چرخاندن فرمان و ... .

کشیده‌شدن خودرو به یک سمت هنگام رها کردن فرمان

با شایع‌ترین مشکل در فرآیند هدایت خودرو شروع می‌کنیم. احتمالا برای هر راننده‌ای پیش آمده است که ‌هنگام حرکت در خط مستقیم بعد از رها کردن فرمان احساس کند که خودرو به یک سمت متمایل می‌شود و راننده برای برگرداندن آن به مسیر مجبور است فرمان را محکم بگیرد. در صورتی که این عیب ناشی از شیب جاده نباشد و در جاده‌ها و خیابان‌های مختلف خودرو به یک سمت خاص کشیده شود، برای رفع عیب باید موارد زیر بررسی شود:

1. در درجه اول فشار باد تایرها بررسی شود. نامساوی بودن فشار باد تایرها می‌تواند مسبب بروز این مشکل باشد.

2. ساییدگی نامساوی تایرها و یا تفاوت گل تایرهای یک سمت با سمت دیگر نیز می‌تواند باعث این پدیده باشد.

3. تنظیم نبودن زاویه چرخ‌ها‌، خصوصا چرخ‌های جلو باعث عدم حرکت خودرو در خط مستقیم می‌شوند.

4. در برخی مواقع درگیر بودن ترمزهای یک سمت خودرو (چه در جلو و چه در عقب) هم می‌تواند مسبب این اتفاق باشد.

گیج‌شدن فرمان

این مشکل زمانی تعریف می‌شود که در حال رانندگی هستید‌ و احساس می‌شود که همواره فرمان خودرو را باید محکم بگیرید و مدام برای اصلاح مسیر مجبور به بازی با فرمان باشید. هر چه سرعت خودرو بالاتر برود، این پدیده محسوس‌تر می‌شود. در صورت وجود چنین مشکلی موارد زیر بررسی و رفع عیب شوند:

1. تنظیم‌نبودن زوایای چرخ‌ها در اینجا هم می‌تواند موجب بروز این مشکل شود.

2. خرابی فنرها و کمک‌فنرها نیز یکی از علت‌های گیج‌شدن فرمان در جاده است.

3. شل‌شدن و خرابی هرکدام از اتصالات فرمان (سیبک فرمان‌‌، جعبه فرمان و...) می‌تواند علت وقوع این ایراد باشد.

4. گاهی خرابی بلبرینگ چرخ‌های جلو نیز موجب بروز این مشکل می‌شوند.

5. همچنین سوارکردن مسافر و بار زدن خارج از ظرفیت خودرو هم می‌تواند باعث گیج‌شدن فرمان شود.

تولید صدا هنگام دور زدن با خودرو

گاهی ممکن است که به‌ظاهر مشکلی در هدایت خودرو وجود نداشته باشد، اما هنگام دور زدن و چرخاندن فرمان صداهای غیر‌عادی از خودرو به گوش برسد. ممکن است این صداها به مرور زمان زیادتر شوند. برای رفع عیب اینگونه صداها موارد زیر را در نظر بگیرید:

1. خرابی چرخ دنده‌های جعبه فرمان و یا نیاز به روغنکاری، ‌هنگام دور‌زدن موجب تولید صدا می‌شود‌.

2. خرابی ‌یا شل‌شدن اتصالات فرمان مانند میل قرقری فرمان‌، سیبک فرمان و... هنگام دور زدن باعث تولید صدا می‌شوند.

3. شل شدن اتصالات کمک فنر و فنرها و یا خرابی آنها نیز هنگام چرخاندن فرمان تولید صدا می‌کنند.

4. در خودروهای فرمان هیدرولیک خرابی پمپ هیدرولیک و یا تکه‌شدن و شل‌بودن تسمه پمپ هیدرولیک نیز می‌تواند موجب تولید صدای غیر‌عادی شود.

وجود لرزش یا پرش در فرمان

این عیب در خودرو اشکال مختلفی دارد، امکان دارد که فرمان خودرو در سرعت‌های بالا شروع به لرزیدن کند و یا درسرعت پایین فرمان به یک سمت خاصی پرش داشته باشد. این لرزش‌ها ممکن است خفیف و نا‌محسوس باشد و به مرور زمان بر شدت آن افزوده شود. برای رفع عیب این مشکلات موارد زیر را در نظر بگیرید:

1. اگر احساس می‌کنید که فرمان خودرو در حالت سکون و یا هنگام حرکت با سرعت کم پرش‌های خفیف دارد، پمپ هیدرولیک و تسمه آن را بررسی کنید. شل بودن و یا خرابی تسمه‌، کمبود روغن هیدرولیک و وجود هوا در آن می‌تواند موجب این مشکل باشد.

2. در صورتی که هنگام حرکت با سرعت نسبتا پایین پرش فرمان به جهت خاصی را احساس می‌کنید‌، لاستیک‌های خودرو را بررسی کنید. فشار هوای نامساوی و ساییدگی نامتوازن در تایرهای یک سمت می‌تواند موجب پرش فرمان به همان سمت شود.

3. هنگامی که لرزش فرمان در سرعت‌های نسبتا بالا حاصل می‌شود، در مرحله اول بالانس چرخ‌ها بررسی شود. درصورتی که مشکل برطرف نشد‌، این عیب می‌‌تواند به علت خرابی دیسک ‌یا کاسه‌های ترمز‌، تاب داشتن رینگ‌ها و یا حتی شل شدن پیچ چرخ‌ها باشد.

4. در نهایت خرابی کمک فنرها و فنرها و استفاده از فنر و کمک فنر نامناسب در سرعت‌های بالا، خصوصا در جاده‌های دارای دست‌اندازهای ریز نیز موجب لرزش فرمان می‌شود.

روستای زنان بیوه در افغانستان(+عکس)

زیبا ترین کشور دنیا از دریچه دوربین عکاس مشهور(+عکس)

سفرهای خاص هنرمند مشهور(+عکس)



نام:
ایمیل:
* نظر: