کد خبر: ۶۱۴۴۷
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۹
اهمیت هزار تومان در زندگی سی سال پیش ایرانیان چه بود؟ قدرت خرید هزار تومان در بازار ایران چقدر بود؟
خانواده ایرانی -به یاد دارید در سال 1366 با هزار تومان چه میزان کالا می توانستید بخرید؟ 50 سیخ کباب یا بیش از 30 دیزی آماده ، شاید قدرت خرید سی سال پیش یک هزار تومان برای ایرانیان امروز،کمی رویاگونه و دور از ذهن به نظر برسد .

به گزارش خبرآنلاین، تورم در سال های اخیر جزئی جدا نشدنی از اقتصاد ایران بوده است به طوری که در این سال ها ارزش پول ایران به دلیل تورم غالبا دو رقمی به شدت تنزل کرده است . هزار تومان در سال 1366 بخش مهمی از حقوق ماهیانه افراد را به خود اختصاص می داد .  در این مقطع زمانی حداقل دستمزد تعیین شده در هر ماه 2280 تومان بود که این رقم می توان اهمیت هر هزار تومانی را در زندگی سی سال پیش ایرانیان دریافت .

بی اغراق این پول کفاف هزینه های 15 روز از زندگی خانوار ایرانی را می داد، خانواری به مراتب پرجمعیت تر از خانوارهای امروز ایرانی. در سال 1395 حداقل دستمزد 812 هزار و 165 تومان است به این ترتیب هزار تومان یک هشتصد و دوازدهم حداقل دستمزد محسوب می شود.

اگر رقم دریافتی هر فرد مجرد را مبنا بگیریم این نسبت متفاوت می شود چرا که دریافتی کارگر مجرد حداقل 972 هزار تومان است.  در سال 1366 هر دلار در حدود 99 تومان بود به این ترتیب هر یک هزار تومان با حدود 10 دلار برابری می کرد این در حالی است که در شرایط کنونی هر دلار در حدود 3500 تومان در بازار آزاد قیمت دارد .

این گزارش به شما نشان می دهد هزار تومان قدرت خرید چه حجم کالایی را در برخی اقلام داشت .

 بلیت سینما
قیمت بلیت سینما در این سال 15 تومان بود . به این ترتیب هر هزار تومان می توانست 66 نفر را راهی سینما کند . در حال حاضر بلیت سینما  بین 5 تا 15 هزار تومان در روزهای عادی و نیم بها قیمت دارد .

بنزین
هر لیتر بنزین در سال 1366 برابر با سه تومان قیمت داشت . به این ترتیب هزار تومان قدرت خرید 333 لیتر بنزین را داشت . در حال حاضر هر هزار تومان با قیمت یک لیتر بنزین در کشور برابری می کند .

قیمت طلا
هر هزار تومان اندکی کمتر از قیمت یک گرم طلا بود . هر گرم طلا در این سال 1212 تومان بود . در حال حاضر قیمت هر گرم طلا به حدود 113 هزار تومان رسیده است .

دلار
هر دلار در سال 1366 در بازار آزاد حدود 99 تومان قیمت داشت به این ترتیب هر هزار تومان قدرت خرید بیش از 10 دلار را دارا بود. هر دلار در حال حاضر بیش از 3500 تومان قیمت دارد .

 کباب کوبیده و دیزی
هر سیخ کباب کوبیده در این سال 20 تومان قیمت داشت . طبق بخشنامه استانداری در سال 1366 هر دیزی با مخلفات نیز حدود 30 تومان قیمت داشت . به این ترتیب با هر هزار تومان امکان خرید 50 سیخ کباب کوبیده فراهم بود و هزار تومان به اندازه 33 دیزی با مخلفات می ارزید.

 تخم مرغ
هر شانه تخم مرغ در این سال 40 تومان قیمت داشت به این ترتیب با هزار تومان می شد 25 شانه تخم مرغ خرید . هر تخم مرغ در حال حاضر  حدود 350تومان قیمت دارد .

هزار تومانی در سال 1366 درشت ترین پول ایران محسوب می شد. همین یک اسکناس هزینه نیمی از ماه را برای یک خانوار تامین می کرد در حالی که این روزها 10 هزار تومانی، درشت ترین اسکناس ایران نمی تواند حتی خرید یک روز زندگی ایرانی را تامین کند از این روست که چک پول در بسیاری از موارد جایگزین پول نقد مورد نیاز در ایران شده است . باید توجه داشت کارت های اعتباری در این سال ها به شدت جای پول نقد را در مراودات مالی روزمره گرفته اند .

برچسب ها: اسکناس ، تورم ، دهه 60
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۶
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۶
9
0
کباب کوبیده در بدترین رستوران بین راهی در سال 66 حداقل 60 تومان بود. 20 تومان را از کجا آوردید؟!؟!؟ و...
اكبر رحمتي از كرج
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۷
14
4
چه خوب بود حداقل دريافتي در سال 1366 را هم تبديل ميكرديد و با سال 1395 مقايسه ميكرديد
تا جوانان بدانند شايد سالهاي قبل ارزاني بوده ولي پول دست مردم نبوده
نبايد ارزاني زمان شاه را با تورم جاري مقايسه كرد
.....................................................
طبق اعداد شما در سال 1366 حداقل حقوق 2280 تومان كه با دلار99 تومان هر فرد در ماه 23$ حقوق ميگرفته است
درسال 1395 حداقل حقوق 812865 تومان كه با دلار3500 توماني درماه 232$ دريافت ميكند
همينطور كه مي بينيند وضعيت درحال حاضر بهتر است اخوي.
...........................................................
1/812حقوق سال 1366 ميشود 3 تومان ببنيد با سه تومن در آن سال چه ميگرفته ايد؟ 1/40 تخم مرغ يا 1/7 كباب يا يك نوشابه شيشه اي
ولي اكنون با 1/812 حقوق كه همان 1000 تومان ميشود حداقل سه عدد تخم مرغ و 1/4 سيخ كباب ميتوان گرفت.
يا با حقوق يك كارمند در1366 ميتوانستيد 1.8 gr طلا بخريد
واكنور در1395 با حقوق كف ميتوانيد 7.2Gr طلا بخريد
......................................................
پس بجاي سفسطه و مقايسه نرخ تورم و مقدار طلا و....
وضعيت را كامل به جوانان نشان بدهيد
.................................................
درسته گراني هست ولي امكانات و وضعيت حال حاضر خيلي خيلي بهتر از زمانهاي قديم است
شايد اگر مديران قبلتر اكنون بودند شايد وضع بهتر بود و شايد هم بدتر .

الخير في ما وقع
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۸
0
4
کاش می شد با حقوق امروز بریم به 30 سال پیش!!!
بهروز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۶/۲۹
2
1
عجب !!!!!
2280 تومان حقوق!!!
واقعا وضع فلاكت باري داشتيم اون زمونا. سالهاي آخر جنگ
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۵
0
0
تورم از تصاعد هندسی پیروی میکند نه تصاعد حسابی. البته متن این مقاله به دنبال اثبات موضوع خاصی نیست ولی اساسا این گونه مقایسه ها به لحاظ علمی صحیح نیست.
seyed mahmoud
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۶
0
1
این مقاله با واقعیت های سال 66 کاملا درست است و مطابقت دارد. افراد تازه به دوران رسیده ظاهرا با ارقام این مقاله و واقعیت های سال 66 مشکل دارند. خوب بود به دیگر کالا ها هم اشاره ای می کردید. قیمت دوچرخه آلمانی 24 هم 950 تومان بود. هزینه یک کورس تاکسی 2 تومان بود و هزینه یک پرس غذا در رستوران های دانشجویی دانشگاه ها 7 تومان بود و .....
نام:
ایمیل:
* نظر: