کد خبر: ۶۱۹۱۱
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۰
ایرنا نوشت: تیم تحقیقات پرونده سقوط هواپیمای شماره 17 خطوط هوایی مالزی به خانواده قربانیان این حادثه اعلام کرد : موشکی که از منطقه جدایی طلبان شرق اوکراین شلیک شده بود، عامل اصلی سقوط هواپیما بوده است.
خانواده ایرانی -تارنمای خبری نیوز ویک به نقل از خبرگزاری NOS هلند گزارش داد که بر اساس اعلام تیم تحقیقات، موشک عامل سقوط هوایپما از شهر پروو مایسک در شرق اوکراین شلیک شده که در آن زمان تحت کنترل جدایی طلبان طرفدار روسیه بوده است.
تیم مشترک تحقیقات این پرونده متشکل از کارشناسان قضایی هلندی، استرالیایی، بلژیکی، مالزیایی و اوکراینی است که اکنون در حال زمینه چینی برای یک دادگاه جنایی احتمالی هستند.
محققان هلندی پیش از این هم مدعی شده بودند که هواپیما هدف یک فروند موشک زمین به هوا از نوع «بوک» قرار گرفته بوده که فناوری آن در اختیار روسیه است.
به گزارش ایرنا، هواپیمای شماره 17 خطوط هوایی مالزی یا به اختصار «ام.اچ 17» در 17 ژوئیه 2014 (26 تیر 1393) زمانی که از آمستردام هلند به مقصد کوالالامپور، پایتخت مالزی در پرواز بود، در مرز میان روسیه و اوکراین سقوط کرد و تمام 298 مسافر آن که از ملیت های مختلف نظیر مالزی، هلند، استرالیا، اندونزی، انگلستان، آلمان، بلژیک، فیلیپین، کانادا و نیوزیلند بودند، کشته شدند.
گرچه دولت اوکراین و غرب از همان زمان انگشت اتهام سقوط هواپیمای مالزیایی را به سمت روسیه گرفتند، مسکو هرگونه دخالت در این حادثه را رد کرده است.
نقش احتمالی جنگنده های اوکراینی و نیز طرح ریزی این حادثه توسط آژانس های اطلاعاتی اوکراین، هلند و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) از جمله دیگر فرضیه های مطرح شده درباره علت سقوط هواپیمایی مالزیایی است.

برچسب ها: هواپیمای مالزی
نام:
ایمیل:
* نظر: