کد خبر: ۶۹۸۰۴
تاریخ انتشار: ۰۸ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۱
تحقيقات مختلفي که طي اين سالها انجام گرفته ثابت کرده است که شما مي‌توانيد عشق را کنترل کنيد. و همه اينها توسط قدرت مغز انجام مي‌گيرد. فقط بايد ياد بگيريد چطور از ذهنتان استفاده کنيد.
 خانواده ایرانی -
آیا فکر مي‌کنيد عشق قابل کنترل نيست؟
آيا فکر مي‌کنيد اگر کسي از همان ابتداي آشنايي عاشقتان نشود، ديگر شانسي نداريد؟
آيا فکر مي‌کنيد امکان اين وجود ندارد که بتوانيد کسي را ديوانه‌وار عاشق خودتان بکنيد؟
اگر پاسختان به اين سوال‌ها مثبت بوده است، احتمالا به قضا و قدر و سرنوشت هم اعتقاد داريد. اشکالي ندارد، خيلي‌ها اينطورند! اکثر مردم تصور مي‌کنند که عشق چيزي غيرقابل‌تغيير است و کنترلي روي آن ندارند.
اما تحقيقات مختلفي که طي اين سالها انجام گرفته ثابت کرده است که شما مي‌توانيد عشق را کنترل کنيد. و همه اينها توسط قدرت مغز انجام مي‌گيرد. فقط بايد ياد بگيريد چطور از ذهنتان استفاده کنيد.
عشق هيچ فرقي با ساير احساسات روانشناسي که به صورت روزانه تجربه مي‌کنيد ندارد:
– ترس
– استرس
– حسادت
– ترحم به خود
– اضطراب
اين احساسات قابل کنترل هستند و عشق هم جزو احساسات روانشناختي دسته‌بندي مي‌شود و قابل کنترل است. کنترل عشق بعنوان يک احساس به همان اندازه کنترل ترس، هيجان و از اين قبيل آسان است. مشکل اعتقادات ما است. در طول سالها باور کرده‌ايم که عشق چيزي است که اتفاق مي‌افتد و همه چيز به سرنوشت بستگي دارد.
اما واقعيت متفاوت با اين است. با استفاده از روانشناسي عشق مي‌توانيد کاري کنيد کسي که مي‌خواهيد عاشقتان شود و چشمش جاي ديگري را نبيند. البته هيچ تضميني نيست و نمي‌گوييم اين روش 100٪ موثر است اما نتيجه کارتان با اين روش کاملاً متفاوت خواهد شد. اگر بتوانيد شانس اينکه فرد موردنظرتان عاشقتان شود را سه برابر کنيد، چرا آن را امتحان نکنيد؟
1. چطور عاشق مي‌شويم و روانشناسي پشت آن
قبل از اينکه وارد اين داستان شويد که چطور کسي را ديوانه‌وار عاشق خودتان کنيد، بايد نگاهي به جنبه روانشناختي آن بيندازيد و نخير، هيچ معجون جادويي براي آن وجود ندارد.
بدون اينکه بدانيد، هر آدمي که مي‌شناسيد در فهرستي پشت ذهنتان ذخيره شده است. ليستي از معيارها هم در اين ليست هست، معيارهايي که قبل از عاشق شدنتان بايد در آن فرد وجود داشته باشد. روانشناسان به اين نقشه عشق مي‌گويند.
اگر فردي يکي يا چند مورد از اين معيارها را نداشته باشد، به طور اتوماتيک‌وار ويژگي تبديل شدن به عشق زندگي شما را از دست مي‌دهند و احتمالاً فقط دوست شما باقي مي‌مانند. به همين خاطر است که فقط عاشق يک نفر مي‌شويد و بقيه برايتان دوست باقي مي‌مانند.
البته ليست هر شخص متفاوت و خاص است. مواردي که روي اين ليست نوشته به خودِ شما بستگي دارد:
چگونه ديگران را عاشق خودتان کنيد  ؟
روانشناسي عشق : چطور کسي را عاشق خود کنيد
– ارزش‌ها
– اعتقادات
– تجربيات قبلي
– پيشينه
– روابط قبلي
به همين دليل است که دوستتان ممکن است عاشق مردي شود که به نظر شما خيلي معمولي است. آن مرد با نقشه عشق دوست شما مطابقت دارد نه نقشه شما. اينکه افراد را ارزيابي کنيد تا ببينيد کسي با ليست شما جور است يا نه به صورت خودآگاه انجام نمي‌گيرد، اين اتفاق به صورت ناخودآگاه مي‌افتد، بدون اينکه حتي به آن فکر کنيد.
ذهن همه کارها را خودش به تنهايي انجام مي‌دهد. درست همانطور که به قلبتان مي‌گويد بتپد، درحاليکه به صورت خودآگاه از آن اطلاع نداريد. به همين دليل است که ممکن است عاشق يک نفر شويد و ندانيد اصلاً چرا عاشق او شده‌ايد. مسئوليت با ذهن ناخودآگاه شماست.
به همين دليل است که عشق پديده‌اي رمزآلود است و خيلي‌ها آن را به سرنوشتشان مي‌سپارند. اما در واقعيت، اين هيچ ارتباطي با سرنوشت ندارد، فقط به ذهن ناخودآگاه شما بستگي دارد که ارزيابي کند آن فرد با ليست شما هماهنگي دارد يا خير. حقيقت ماجرا اين است که هرچه اطلاعات و آگاهي‌تان از معيارهاي ذهن ناخودآگاهتان بيشتر شود، مي‌توانيد خيلي سريع ارزيابي کنيد که چرا عاشق يک نفر شده‌ايد.
در زير به ليست جيم که مردي 26 ساله است که نامزدهاي زيادي در زندگي خود داشته، اشاره مي‌کنيم. او 2 سال است که از دانشگاه فارغ‌التحصيل شد و در لندن کار مي‌کند. از قرار گذاشتن و دوستي‌هاي کوتاه‌مدت با دخترهاي مختلف خسته شده و به دنبال يک شريک‌زندگي جدي‌تر براي خود است. ليست جيم يا اين 4 معيار شروع مي‌شود:
1- بايد سطح تحصيلات او به من بخورد.
2- بايد موهاي قهوه‌اي داشته باشد (جيم يکبار عاشق دختري با موهاي قهوه‌اي شده است و درنتيجه ذهن ناخودآگاهش آن را وارد ليست معيارهايش کرده است که کمکش کند شکست عشقي که قبلاً با آن دختر مو قهوه‌اي داشته را جبران کند).
3- بايد به خانواده‌اش نزديک باشد (خانواده و بچه براي جيم مهم‌اند و او به دنبال کسي است که بتواند مادر خوبي براي فرزندان او شود. مي‌بينيد ما جذب کساني مي‌شويم که خودمان مي‌خواهيم و نياز داريم).
4- بايد مسافرت کردن را دوست داشته باشد.
اگر جيم که الان مجرد است با دختر فوق‌العاده‌اي که موهاي قرمز دارد روبرو شود، احتمالاً عاشق او نخواهد شد. بااينکه ممکن است آن دختر به نظرش خوب بيايد اما خودش هم نمي‌تواند بفهمد چرا نمي‌تواند عاشق آن دختر شود.
فقط زماني خواهيد توانست عاشق شويد که آن فرد با اکثر موارد موجود در ليست ناخودآگاهتان همخواني داشته باشد. آنوقت ذهن ناخودآگاهتان به شما کمک خواهد کرد در عشق با آن فرد بمانيد و رابطه خوبي با او داشته باشيد. چون ناخودآگاهتان خود را به اين صورت به آن فرد مي‌چسباند، به همين خاطر فراموش کردن کسي که دوست داشته‌ايد حتي بعد از سالها تا اين اندازه سخت است.
 چگونه ديگران را عاشق خودتان کنيد  ؟
2. چطور براي اطمينان از عشق او به خودتان ذهنتان را کنترل کنيد
اينجا نمونه‌هايي از روش‌هاي قبلاً امتحان‌شده برايتان آورده‌ايم که کمکتان مي‌کند کسي که مي‌خواهيد را عاشق خودتان کنيد:
1- معيارهاي او را در خودتان ايجاد کنيد. همه ما اين ليست يا نقشه عشق را در ذهنمان داريم. اين ليست هر معيار اصلي که انتظار داريم طرف موردنظرمان داشته باشد را دارد. البته صددرصد نيست که هر کسي که معيارهاي اين ليست را داشته باشد، عاشقش شويم اما اگر کسي هيچکدام از اين معيارها را نداشته باشد امکان اينکه عاشقش شويم وجود ندارد.
قبل از اينکه تلاش کنيد کسي را عاشق خودتان کنيد، کمي درمورد او تحقيق کنيد. همه اطلاعات اصلي درمورد پيشينه و علايقش را به دست آوريد. هرچه بيشتر درمورد او بدانيد و سعي کنيد خودتان را با معيارهاي او جور کنيد بهتر است.
2- نيازهاي برآورده‌نشده‌شان را برآورده کنيد. وقتي افراد به دنبال يک رابطه جديد هستند، به دنبال فرد ديگري مي‌گردند که به طرق مختلف شبيه به خودشان باشد. آنها به دنبال نقاط قوت خود و همچنين متضاد ضعف‌هايشان در آن فرد هستند. بعنوان مثال، کسي که احساس حقارت دارد اما فردي باهوش است به دنبال کسي است که در عين باهوش بودن اعتمادبه‌نفس داشته باشد تا بتواند آنها را به تعادل برساند.
 اگر سعي داريد کسي را عاشق خودتان بکنيد که مي‌دانيد اختلال شخصيتي خودکم‌بيني دارد، اينکه خودتان را فردي بااعتمادبه‌نفس به او نشان دهيد کمک مي‌کند عاشقتان شود. وقتي نقش يک فرد بااعتمادبه‌نفس را بازي مي‌کنيد، به ذهن ناخودآگاه او پيام مي‌فرستيد که «من چيزي که دنبالش هستي را دارم»!
3- چقدر تلاش مي‌کنيد؟ خيلي‌ها دوست دارند بدانند که آيا پشتکار داشتن در اين موارد واقعاً عمل مي‌کند يا نه. اگر کسي که به دنبالش هستيد وابستگي بيروني داشته باشد، احتمال اينکه پشتکار داشتن روي او اثر کند هست. وابستگي بيروني داشتن يعني فرد براي اينکه حالش بهتر شود يا از موقعيت بدي در زندگي‌اش فرار کند به ديگران تکيه مي‌کند.
اگر کسي جزء اين دسته افراد باشد، احتمال اينکه در هر موقعيتي بخواهند وارد يک رابطه جديد شوند وجود دارد. در اين مورد، احتمال اينکه بتوانيد او را عاشق خودتان بکنيد بيشتر خواهد بود. خلاصه اينکه وقتي افراد آسيب‌پذيرتر باشند و نياز به توجه و مراقبت احساس کنند، احتمال اينکه بتوانند سريعتر عاشق شما شوند بيشتر است.
4- از دوستان مشترکتان کمک بگيريد. اگر شما و کسي که دوستش داريد دوستان مشترکي داريد، بايد از اين امتياز استفاده کنيد. دليل آن اين است که ذهن ناخودآگاه وقتي منابع مورداعتماد (مثل دوستان) چيزي که قرار است در ذهنشان برنامه‌ريزي شود را تاييد کنند، راحت‌تر آن برنامه‌ريزي جديد را مي‌پذيرد.
 اگر دوستان او تصور کنند که شما فوق‌العاده‌ايد، احتمال اينکه با آنها هم‌عقيده شود زياد است. هرچه دوستان مشترکتان بيشتر درمورد فوق‌العاده بودن شما با او حرف بزنند، احتمال اينکه جايي در ذهن او باز کنيد بيشتر خواهد بود.
5- ذهنشان را سيم‌پيچي کنيد. هرچه چيزي را بيشتري براي کسي تکرار کنيد، بهتر مي‌توانيد باعث شويد به آن چيز خاص فکر کند. چرا؟ خيلي ساده است، تکرار مي‌تواند تاثير فوق‌العاده‌اي روي ذهن ناخودآگاه داشته باشد. البته اين به شما مجوز نمي‌دهد که هر ده دقيقه يکبار به او زنگ بزنيد. اين فقط مي‌ترساندشان.
با نشان دادن زيرکانه حضورتان، مي‌توانيد روي ذهنشان برنامه بريزيد. بايد جلو چشم باشيد و به او اين امکان را بدهيد که تا مي‌تواند شما را ببيند، اينکه با او حرف بزنيد يا نه مهم نيست، فقط کافي است جايي بايستيد که شما را ببيند.
6- تصور مثبت از خودتان بسازيد. وقتي اسمتان در جمعي به زبان مي‌آيد، اولين کلمه‌اي که به ذهن ديگران مي‌آيد چيست؟ ديگران چه تصويري از شما دارند؟ فکر آنها در مورد شما فردي «قوي»، «شاد»، «بااعتمادبه‌نفس» يا چيزي منفي‌تر مثل «آويزان» است؟
 هر چه جايگاه بهتري براي خودتان در ذهن افراد بسازيد، ديد آنها نسبت به شما بهتر خواهد شد. مهم نيست که هستيد و چه ويژگي‌هاي منفي‌اي داريد، چيزي که مهم است درک آنها نسبت به شماست. بايد کاري کنيد که اين تصور مثبت باشد.
3. آيا واقعاً چيزي به اسم عشق در نگاه اول وجود دارد ؟
البته عشق در نگاه اول وجود دارد، اگر کسي از همان ابتدا با معيارهايي که در ذهن ناخودآگاهتان ليست شده است همخواني داشته باشد، احتمالاً در نگاه اول عاشق او خواهيد شد.
آنوقت به خودتان مي‌گوييد، «يک لحظه صبر کن، اگه تا حالا با او حتي حرف هم نزده‌ام پس از کجا مي‌دانم که با معيارهاي من جور است يا نيست؟»
خيلي ساده است. معيارهاي شما ممکن است شامل طريقه ايستادن، راه رفتن، حرف زدن يا حتي ارتباط او با ديگران باشد. اگر رفتارها، ظاهر يا هر چيز ديگر او شما را ياد کس ديگري بيندازد اين اتفاق خواهد افتاد.
مثلاً شما را ياد کسي که قبلاً عاشقش بوديد بيندازد.
ما معمولاً از يک الگو پيروي مي‌کنيم و هميشه عاشق يک تيپ خاص از افراد مي‌شويم. بنابراين اگر کسي شما را ياد کسي بيندازد که قبلاً عاشقش بوديد، اما در خودآگاهتان ندانيد که شما را ياد کسي از گذشته‌تان مي‌اندازد، ممکن است در نگاه اول عاشق آن فرد شويد، بدون اينکه بدانيد چرا. آنوقت ممکن است فکر کنيد که سرنوشتتان بوده که عاشق او شويد.

برچسب ها: عشق
نام:
ایمیل:
* نظر: