کد خبر: ۷۱۴۶۴
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۵
وقتي اختلال بلع (ديسفاژي) به موقع تشخيص داده نشود و بدون درمان بماند، احتمال خطر ابتلا به آسپيراسيون و پنوموني (عفونت سيستم تنفسي) ناشي از آن بالا مي رود.
خانواده ایرانی -اختلال بلع به هرگونه مشکل خوردن مواد غذايي و آشاميدن مايعات گفته مي شود و در واقع اختلال بلع، مشکل در انتقال مواد غذايي جامد يا مايع از دهان تا معده است.
برخي از بيماران از اختلال بلع خود آگاهي ندارند و برخي ديگر هم آگاهي محدودي دارند.

وقتي اختلال بلع (ديسفاژي) به موقع تشخيص داده نشود و بدون درمان بماند، احتمال خطر ابتلا به آسپيراسيون و پنوموني (عفونت سيستم تنفسي) ناشي از آن بالا مي رود.

برخي از بيماران مبتلا به آسپراسيون خاموش هستند و علائم آسپيراسيون مثل سرفه يا گلوپاک کردن را نشان مي دهد.
در صورتي که اختلال بلع يا ديسفاژي تشخيص داده نشود مي تواند منجر به کاهش وزن بدن، از دست دادن آب بدن و ضعف عمومي شود و به طور کلي کيفيت زندگي خود را کاهش مي دهد.

علائم بيماري
تظاهرات و علايم بيماري که دشواري بلع در هنگام عبور غذا از حلق به مري داشته باشد، به اين صورت است: گيرکردن غذا در گلو، صداي خشن يا غرغره‌مانند، برگشت غذا از بيني يا احساس خفگي، بلع‌هاي مکرر و پشت سرهم، صاف کردن مکرر گلو، سرفه و ذات‌الريه (عفونت ريه) اگر کسي بلافاصله بعد از قورت دادن غذا مشکل داشته باشد، در مرحله عبور غذا از حلق به مري مشکل دارد

بيماري ديسفاژي, عفونت سيستم تنفسي

علل بروز مشكلات بلع چيست؟
اشكالات بلع در تمام سنين مي تواند بروز كند اما در افراد مسن احتمال بروز آن بيشتر است. عوامل مختلفي مي توانند سبب ايجاد اشكال در بلع شوند كه عبارتند از:

عادت هاي بد غذا خوردن: سريع خوردن، خوردن لقمه هاي بزرگ، خوردن در حالت دراز كشيده، ننوشيدن آب كافي هنگام خوردن غذا. همه مواردي هستند كه مي توانند سبب ايجاد اشكالات بلع شوند. اگر به دليل درد دندان نتوانيد غذا را خوب بجويد نيز دچار مشكلات بلعي مي شويد.

مشكلات عصب يا عضله: افرادي كه سكته مغزي داشته اند يا بيماري پاركينسون، ام اس، تحليل عضلاني يا مياستني گراو دارند احتمال درد با اشكال در بلع مواجه شوند. اين بيماري ها مي توانند اعصاب و عضلات مري را دچار مشكل كرده و غذا آهسته در مري حركت كند يا در مري گير كند.

مشكلات مري: شرايطي مانند بازگش اسيد معده به مري (رفلاكس) مي تواند باعث آسيب مري و ايجاد زخم شود. زخم و بافت آسيب ديده باز شدن مري را دچار مشكل كرده و در نتيجه منجر به اختلالات بلعي مي شود.

ساير اختلالات: برخي سرطان ها، بزرگي تيروئيد يا بزرگي قلب منجر به افزايش فشار مري شده و اختلالات بلعي ايجاد مي شود.

درمان اختلال بلع
اگر سيگار مي کشيد و مشکل بلع داريد ، حتماً براي معاينه بيشتر نزد پزشک برويد . هر اختلال بلع که به تنش ، هوا ، يا عادات شخصي مربوط نباشد ، بايد به پزشک اطلاع داده شود .

آرامش داشته باشيد . تنش و فشار رواني باعث مشکل شدن بلع هم مي شود . هر چيزي که آرامش را به شما بازگرداند . مثل ورزش - ماساژ ، يوگا ، نفس عميق - فشار را از روي گلويتان هم برمي دارد . کمپرس آب گرم بر روي گلو هم تا حدي ماهيچه هاي آن را شل مي کند .

هوا را مرطوب کنيد . چون بسياري از اختلالات بلع ناشي از خشکي هواست ، مرطوب کردن هوا مي تواند کمک کننده باشد . بعضي متخصصان خوردن روزانه لااقل هشت ليوان آب را هم توصيه مي کنند . هوا بايد 35 تا 40 درصد رطوبت داشته باشد . گذاشتن دستگاه در اتاق خواب مؤثر است . گرچه تأثير هواي مرطوب گرم يا سرد هنوز مورد بحث است ، ولي هواي خنک و مرطوب براي گلو بهتر است .

برگشت اسيد را درمان کنيد . اگر احساس برگشت اسيد معده به گلو داريد ، راه هاي زيادي براي کنترل آن وجود دارد ، از جمله ترک کافئين ، الکل ، شکلات و سيگار .

وضع بدن را معاينه کنيد . گر چه ناهنجاري جسماني نادر است ، پزشک ممکن است علت احتمالي اختلال بلع را ناشي از آن بداند . پس با روش خوردن نمک باريم و عکس برداري با پرتو ايکس گرفتگي احتمالي ماهيچه اسفنکتر حلق مشخص مي شود . تنگي اين ماهيچه نخست با دارو و سپس با روشي خاص براي گشاده کردن آن در مطب رفع مي شود . اين روش بسيار مؤثر است . در موارد شديدتر ، جراح ماهيچه را پاره مي کند تا شل شود .

گرفتاريهاي مادرزادي و بيماريي که ديورتيکولوم زنکر نام دارد - که در آن ،‌ پوشش دروني مري کيسه اي تشکيل مي دهد که بلع را مشکل مي کند - هم با روش جراحي درمان مي شوند .

بيماري ديسفاژي, عفونت سيستم تنفسي

16 توصيه به سالمنداني که اختلال بلع دارند
راهکارهاي کاهش احتمال وقوع آسپيراسيون در سالمندان مبتلا به اختلال بلع عبارتند از:
1) قبل از شروع وعده غذايي خود حدود 30 دقيقه استراحت کنيد.

2) براي صرف غذا روي صندلي بنشينيد يا پشتي تخت را تا زاويه 90 درجه بالا بياوريد.

3) افزودن طعم‌دهنده‌ها به رژيم‌ غذايي سالمندان مي‌تواند راهي براي بهبود عملکرد بلع آنها باشد.

4) به سرعت غذا خوردن و اندازه لقمه‌ها دقت کنيد.

5) به‌طور متناوب از لقمه‌هاي جامد و مايع استفاده کنيد.

6) لقمه را در محل مناسبي از دهان قرار دهيد؛ مثلا سمت راست دهان در صورتي که ضعف عضلات سمت چپ مشهود است.

7) به غلظت مناسب غذا متناسب با وضعيت هر بيمار دقت کنيد.

8) دقت کنيد که برخي از افراد، مايعات غليظ‌شده را ناخوشايند مي‌دانند بنابراين مايعات کافي استفاده نمي‌کنند.

9) استفاده از داروهاي خواب‌آور و بي‌حس‌کننده را به حداقل برسانيد زيرا اين داروها مي‌توانند رفلکس بلع و رفلکس سرفه را کاهش دهند.

10) بهتر است از داروهايي که خشک‌کننده مخاط هستند، کمتر استفاده کنيد زيرا خشکي دهان، بلع را دشوارتر مي‌کند.

11) عوامل حواس‌پرت‌کن محيطي را هنگام تغذيه به حداقل برسانيد.

12) ورودي‌هاي حس دما، مزه و لمس در سالخوردگي و انواع معلوليت‌ها تغيير مي‌يابد و اين تغييرات حسي ممکن است باعث آسپيراسيون شود.

13) در دوران سالمندي، بهبود بافت و طعم غذاها مي‌تواند به بلع بهتر کمک کند.

14) بافت‌هاي ساده‌تر را انتخاب کنيد که راحت‌تر بلعيده مي‌شوند.

15) يادتان باشد که شيريني متوسط و شوري و ترشي بيشتر فشار حرکات زبان را افزايش مي‌دهد.

16) براي تغذيه از وضعيت چانه پايين استفاده کنيد که احتمال وقوع ورود مواد غذايي به راه هوايي را تا 55 درصد کاهش مي‌دهد .


برچسب ها: بلعیدن ، گلودرد
نام:
ایمیل:
* نظر: